Z

Balkon Skrzeczkowskich, dzień Intronizacji. Tyłem, pierwsza od prawej, siedzi Maria Kuncewiczowa

"W niedzielę 7 września 1986 patrzyłam z tarasu na pierwszym piętrze po wschodniej stronie Rynku, tej samej, gdzie stoją kamienice Przybyłów, na obchód koronacji Matki Bożej Kazimierskiej.

(...) Kiedy po raz pierwszy patrzyłam na ten obraz, który przetrwał różne historyczne dramaty, zanim osiadł w kazimierskim klasztorze, nasunęła mi się myśl o pokrewieństwie zwiastowania prawdy nadprzyrodzonej z natchnieniem, jakie nawiedza rzemieślnika, czyniąc z niego artystę. Pomyślałam również o tym dziwnym procesie, który z widzenia płaskiego czyni świadomość trójwymiarową, przemieniając zwykłego przechodnia w świadka cudu, jakim jest przyroda stworzona przez niewidzialnego Stwórcę." [M. Kuncewiczowa "Listy do Jerzego"]

Tamtego dnia Maria Kuncewiczowa siedziała na tarasie u Radka Skrzeczkowskiego. Patrzyła na krzyż, który Radek zdobił swą mistrzowską snycerką. Pytała go, jak to się dzieje, że ręce oddają myśl? Jak drewno może przemówić modlitwą? Radek - rzemieślnik, artysta - powiedział jej coś, czego nikt poza nimi dwojgiem, dwojgiem artystów rozumiejących słowo „natchnienie", nie usłyszał...

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>