Słowiańska podróż w czasie

 


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

Już niedługo grodzisko Żmijowiska stanie się „wrotami czasu"! Powrócą tam Słowianie.... A stanie się tak za przyczyną grupy studentów archeologii z Warszawy, którzy okres między 17 a 20 kwietnia 2009 roku spróbują przeżyć na podobieństwo naszych przodków końca IX wieku....
Młodzi adepci archeologii, oprócz studiowania tego kierunku, zajmują się szeroko pojętą archeologią doświadczalną, dotyczącą zagadnień takich jak: obróbka drewna, metalurgia, włókiennictwo, transport lądowy i budownictwo, realizowanych w realiach wczesnego średniowiecza. Pierwszym ich samodzielnym projektem, który zrealizowali w grudniu 2007 była „Podróż do źródeł czasu: migracja i ucieczka (czyli drogi i bezdroża archeologii doświadczalnej". W działaniach tych wspierało ich Muzeum Okręgowe w Suwałkach, a wędrówka odbywała się w malowniczych okolicach wczesnośredniowiecznego grodziska w Szurpiłach na Pojezierzu Suwalskim. Sprawdzano wówczas możliwości marszowe niewielkiej grupy ludzkiej w warunkach zimowych, z wykorzystaniem ekwipunku używanego w X wieku.
Kolejnym przedsięwzięciem młodych badaczy będzie obozowanie na grodzisku Żmijowiska, przygotowywane wspólnie z Muzeum Nadwiślańskim. W trakcie pięciu dni pobytu planowana jest budowa szałasu mieszkalnego wg znaleziska z VIII na stanowisku Puławy-Włostowice, opanowanie technik przygotowywania tradycyjnego słowiańskiego pożywienia, sposoby utrzymywania ciepła w nocy i w dzień, sprawdzanie funkcjonalności poszczególnych elementów stroju. Dodać należy, że większość wyposażenia, a szczególnie stroje, wykonana została przez uczestników eksperymentów własnoręcznie.
Planowane są również próby odtwarzania niektórych dziedzin wytwórczości wczesnośredniowiecznej: kowalska obróbka żelaza, produkcja filcu i wełnianej przędzy, budowa prymitywnej tokarki do obróbki drewna. Nie ma co jednak ukrywać, że realizacja tych działań w dużym stopniu uzależniona będzie od pogody i stopnia opanowania umiejętności zaspokajających podstawowe potrzeby bytowe eksperymentatorów: wybudowania schronienia zapewniającego możliwość obozowania oraz przygotowywania pożywienia.
Wyniki przeprowadzonych eksperymentów będą przez ich autorów opracowane oraz, w miarę możliwości, opublikowane w periodykach takich jak „Światowit" czy „Archeologia Żywa"; niewykluczone też, że zostaną wykorzystane do napisania prac licencjackich i proseminaryjnych. Nie ulega zaś wątpliwości, że działanie te są cennym uzupełnieniem i interesującym rozwinięciem realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie programu archeologii doświadczalnej. Zarówno studenci, jak i muzealnicy mają nadzieję, że to początek dłuższej współpracy.
W imieniu Muzeum Nadwiślańskiego oraz: Izabelli Dybczyński, Katarzyny Szadkowskiej, Aleksandra Lewandowskiego, Adama Niewęgłowskiego, Karola Żołędziowskiego i Piotr Wronieckiego - autorów tego spektakularnego eksperymentu wszystkich zainteresowanych realiami życia naszych słowiańskich przodków zapraszamy w tym czasie do odwiedzenia grodziska Żmijowiska, położonego w Gminie Wilków (16 km od Kazimierza Dolnego) - punktu centralnego „Muzeum Dawnych Słowian - otwartego muzeum tematycznego".
Bliższe informacje pod adresem mailowym: archeologia@kazimierz-muzeum.pl
Fot. Miron Bogacki www.fotostacja.pl

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>