Mgła

Dziś miasteczko „skurczyło" się do kilku najbliższych konturów. Rozmywa się w swoich kształtach, gubi całą precyzję i głębię obrazu, cały misterny rysunek detali widziany za dnia.
Mleczny kożuszek zawisa w ciszy nad domami i dachami, jakby natura na moment wstrzymała swój oddech.
Czekam cierpliwie, bo może za chwilę wyłoni się majacząca nieokreśloną sylwetką bryła fary...
Przez ten mglisty i nasycony wilgocią dotyk mam złudzenie jakiegoś ruchu - skarp, dachów, okien i balkonów. Pojawiają się raz po raz, a potem znów znikają, spowite w białe obłoczki.
Wreszcie mgła ustępuje... Po kolei uwalnia ze swojej władzy sceny jak w odsłonach teatralnych - zarys rynku, kamienice prawej pierzei, których szczyty gubią się jeszcze w szarym owalu. Dopiero po chwili wyłaniają się czerwone dachy i jasne bryły kazimierskich opok...
Ulica Zamkowa niepełnym skrętem biegnie ku górze. Jeszcze jej dobrze nie widzę, jeszcze nie ogarniam wszystkich jej znajomych elementów.
Wilgoć siada na brukach coraz intensywniej. Jak w porządku alfabetycznym wyłaniają się kolejne plany. To wszystko trwa zaledwie 15 minut...
Jest wreszcie pierwszy promień słońca - ten blask, którego nie umiem zapomnieć, jakbym była w samym centrum miasteczka należącego do konstelacji miejsc wyśnionych.
Mam nawet egoistyczne wrażenie, że ten spektakl jest tylko dla jednego widza. Wyłącznie dla mnie.
Tekst: Urszula Gronowska
Zdjęcia: Jacek Zaim

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>