Jeszcze o Innym Świecie

INNY ŚWIAT zagościł w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Puławach. Za nami inauguracja retrospektyw Carla Theodora Dreyera i Lecha Majewskiego. W awangardową twórczość duńskiego klasyka, tuż przed projekcją Męczeństwa Joanny d'Arc, wprowadzili nas Tybjerg Caspar i Thomas C. Christensen - goście z Duńskiego Instytutu Filmowego. Na Dwóch Brzegach zobaczymy 16 filmów tego reżysera sprowadzonych z archiwów rozproszonych po całej Europie (czy tylko?). Z Kazimierza Dolnego przenieśliśmy się na Śląsk. Wszystko za sprawą Angelusa, który otworzył przegląd dorobku artystycznego Lecha Majewskiego. Do filmowego świata widzów zaprosili sam reżyser oraz Andrzej Mastalerz grający Oswalda. W ramach retrospektywy na festiwalu zobaczymy 13 projektów filmowych Lecha Majewskiego, każdy z nich otwiera zupełnie inny rozdział w karierze tego artysty. Historie miłosne były pierwszym filmem w sekcji „I Bóg stworzył aktora". Jej bohaterem jest w tym roku Jerzy Stuhr. Oprócz 9 odsłon najciekawszych kreacji filmowych w najbliższą sobotę na DWÓCH BRZEGACH będzie okazja, by zobaczyć monodram aktora „Kontrabasista".
Kino PGE pękało w szwach i z 900 krzeseł ani jedno nie zostało wolne, gdy na dużym ekranie pojawiła się premiera najnowszego filmu Abbasa Kiarostamiego Copie Conforme. Zapiski z Toskanii. Bilety zniknęły z kas jeszcze przed południem, ale fani Juliete Binoche nie zrazili się i uczestniczyli w projekcji nawet, siedząc po turecku na podłodze. Aktorka za tę rolę została nagrodzona na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Poruszenie publiczności wywołał również debiut fabularny Shirin Neshat nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści pod tym samym tytułem. Kobiety, bez mężczyzn pokazują problem różnych odcieni kobiecości Iranek, nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej - oczyma mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej artystki.
W podróż do INNEGO ŚWIATA zabrał nas również Cory McAbee. Amerykańskim Austronautą - otwierającym cykl „MUZYKA.MOJA MIŁOŚĆ" udowodnił, że połączenie musicalowej konwencji z science-fiction jest możliwe. Reżyser przez najbliższe dni inspiracji do kolejnych projektów będzie szukał właśnie w Kazimierzu Dolnym - jest naszym gościem. Porozmawiać z nim będzie można w Cafe Kocham Kino już dziś o 15:00.
Wieczorem prawdziwe oblężenie przeżyło Małe Kino. Prosta historia o miłości Arkadiusza Jakubika, nagrodzona na tegorocznym Festiwalu w Gdyni Grand Prix, zaskoczyła widzów przekornym rozdźwiękiem między tytułem a treścią. Wielopłaszczyznowa historia sprawiła, że śmiech mieszał się z refleksją nad perypetiami bohaterów. Dzisiaj na Dwóch Brzegach czeka nas kolejna porcja filmowych wrażeń. Na festiwalu w Berlinie film Submarino Thomasa Vintenberga był pokazywany w głównym konkursie, dzisiaj widzowie zobaczą go w Kinie PGE. W samo południe w „Lekcji kina..." z festiwalową publicznością spotka się z Krzysztof Zanussi. W jedną z filmowych podróży wyruszymy też na Filipiny. Z kolei w realia bułgarskiej prowincji przeniesie nas Hotel Paradise w reżyserii Sophii Tzavelli. Co się stało z tytułowym rajem? Wyjaśni festiwalowa projekcja i sama reżyserka, która gości od dzisiaj w Kazimierzu.

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>