Ekipy filmowe w Kazimierzu

Od kilku dni widujemy w Kazimierzu kamery, ekipy filmowe przy pracy i aktorów na planach.
Dowiedzieliśmy się, że powstaje tu pięć odcinków cyklu telewizyjnego pt. „Projekt Europa" dotyczącego realizacji funduszy unijnych Polsce oraz kilka odcinków nowego serialu „Pogodni".

„Projekt Europa".

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z telewizją publiczną realizuje cykl 25 15 - minutowych programów telewizyjnych emitowanych w 1 programie TVP (w poniedziałki i piątki), pokazujących realizację funduszy unijnych w całej Polsce.
Program ma konwencję lekko humorystyczną - dyskusje o realizacji projektów finansowanych ze środków UE prowadzi dwoje aktorów z komediowego serialu „Ranczo" (podobnie jak robią to Dorota Wellman i Marcin Prokop opowiadający w TVP o programie Rozwój Polski Wschodniej).
Z 25 programów aż 5 cykli tematycznych kręconych jest w Kazimierzu Dolnym i okolicy.
Bochotnica
Na podstawie przykładów kazimierskich pokazane będą: inwestycje związane z kulturą i infrastrukturą kultury, zabytkami i dziedzictwem kulturowym, sportem, turystyką oraz spełnianie pasji i marzeń w przedsięwzięciach np. gospodarczych - wszystkie realizowane z udziałem środków unijnych. Przykładem jest tu pani Renata Karow, której nowopowstała w Uściążu Zagrodowa Osada jest właśnie taką realizacją marzeń - pragnieniem zbudowania czegoś od początku i to wcale nie tylko pensjonatu, ale całego programu wokół niego. Odbywają się tam działania artystyczne, warsztaty terapii, projektowany jest teatrzyk dla dzieci, jest mały „zwierzyniec", będą konie itp. W tejże Osadzie nakręcono jeden z odcinków.
Uściąż
Jak wspomnieliśmy, z 25 odcinków aż 5 realizowanych jest na terenie Kazimierza. To świetna promocja samego miasteczka, ale też i zaprezentowanie go w aspekcie inicjatyw. Programy pokazują, że obecnie w Kazimierzu wiele obiektów jest w remoncie, a już za rok czy dwa najważniejsze zabytki będą odrestaurowane, powstaną nowe programy użytkowe, nowa oferta kulturalna - będzie co oglądać i będzie po co przyjeżdżać. Mowa jest tu nie tylko o projektach realizowanych przez Gminę, ale i o projektach Muzeum Nadwiślańskiego, oo. reformatów, Parafii (dotyczących remontu kościoła farnego, zespołu kościelnego, kościoła św. Anny).
„Staramy się w scenariuszu zawrzeć maksymalnie dużo informacji na temat pozyskiwania przez miasto Kazimierz Dolny i okolice funduszy unijnych" - mówią przedstawiciele UM w Kazimierzu Dolnym.
*
Niestety, skoro jesteśmy przy promocji miasta, do beczki miodu przychodzi nam dorzucić łyżkę dziegciu: w nagraniach ogromnie przeszkadzał włóczący się od kilku tygodni po Kazimierzu pijaczyna, drący się w niebogłosy „Sto lat" i „Ona temu winna", szarpiący członków ekipy za ubrania: „daj złotówkę na szczęście". Duble trzeba było powtarzać w nieskończoność... (Dopiero po interwencji UM policjanci zabrali uciążliwego „aktora", choć też nie na długo). Wróżbiarki rynkowe nie inaczej (tyle, że przeważnie nie wrzeszczą); zaczepiały, prosiły o pieniądze. No i rzecz kolejna: operator poproszony o zrobienie ujęcia spod apteki na pierzeję z pięknymi renesansowymi kamienicami Przybyłów odparł: „Jak pani pozdejmuje z tych parasoli napisy kompanii piwowarskich „C(...)", „Ż(..)", „T(...)" itd., to wtedy będziemy filmować te elewacje. W przeciwnym razie - niestety nie możemy."
- To kolejny dowód na to, że w mieście nie powinno być żadnych takich reklam, bo sami sobie ograniczamy najpiękniejsze ujęcia i zabieramy możliwość pokazywania w pełni wyjątkowości zabytków i urody Kazimierza - mówi koordynująca projekt Dorota Szczuka z Urzędu Miasta.

Serial „Pogodni"

Pełna humoru historia trzyosobowej rodziny Pogodnych. Andrzej, głowa rodziny, to ciepły i zabawny 40-latek, architekt prowadzący własne biuro. Ma atrakcyjną i uczuciową żonę Magdę, która pracuje w domu. Zajmuje się projektowaniem wnętrz i ogrodów.  Mają 13-letniego syna Stasia - to zbuntowany chłopak, w okresie dojrzewania, chodzący własnymi drogami. Nad losami Pogodnych czuwa Anna, matka Magdy a jednocześnie prawdziwa z krwi i kości teściowa Andrzeja. Nic nie umknie jej uwadze i na wszystko chce mieć wpływ. A ponieważ jej zięć zawsze ma inne zdanie - konflikt gotowy a zabawa gwarantowana.
To taka podstawowa obyczajowa warstwa serialu.

Ale dla nas ważne jest to, że tłem będzie województwo lubelskie i jego najpiękniejsze tereny.
Dlatego właśnie realizację serialu na terenie naszego Województwa rozpoczęto w Kazimierzu Dolnym.

Odcinki Kazimierske:
6 - na werandzie restauracji Zielona Tawerna
7 - na Rynku
8 - na Górze trzech Krzyży
9 - realizowany nad Wisłą po stronie Janowieckiej
10 - w Lipowej Dolnie (pokazanie agroturystyki i wsi wokół Kazimierza)
11 - na statku Kazimierz Wielki
12 - w wąwozie Korzeniowym.


Autor scenariusza: Michał Biliński.
Realizacja: PLAY Production Sp. z o.o. (Warszawa)
Finansowanie: Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego (koordynacja: Departament Promocji i Turystyki).


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.


 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>