Franciszkańska szopka

W 1223 roku sam Św. Franciszek z Asyżu urządził pierwszą Bożonarodzeniową szopkę.
Z czasem pojawiły się jasełka, żywe obrazy, anieli sfruwający z nieba na grubaśnych powrozach i z gęsimi skrzydłami, ciurkające źródełka spływające z kątka Groty i ręczne mechanizmy, wprowadzające w nieustającą pielgrzymkę figury Trzech Króli. To bracia Franciszkanie rozgłosili po świecie nowinę, że w Boże Narodzenie trzeba postawić żłób z prawdziwą słomą, by każdy w swym sercu potrafił wystawić sobie Betlejemski cud.
Wierni tradycji zajrzeliśmy i my do naszych kazimierskich Franciszkanów, gdzie znaleźliśmy najstarszą szopkę na Lubelszczyźnie (jak mówią Bracia). Postaci wykonane są z warstw klejonego papieru, ubrane w stroje z prawdziwych tkanin, z malowanymi twarzami. Czarny król ma w uchu wielki złoty kolczyk, a obok pastuszków znajdujemy figury polskich kmieci w strojach ludowych.
Nie wiemy nic więcej o tej pięknej szopce, dlatego przesyłamy ją Państwu na obrazku, wraz z
Najlepszymi Życzeniami.
figury z klasztoru oo. Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym.

Wyszukiwarka

Aktualności

16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!
24.04.2014
OUTDOOR PHOTOGRAPHY CAMP to oferta wakacyjna dla dzieci i młodzieży: kurs języka angielskiego z udziałem native speakerów.

Strona 1 z 131  > >>