Kazimierz Gwiazdowicz


Kazimierz Gwiazdowicz, znany również pod pseudonimami Bolek, Cietrzew oraz Tomasz, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Urodził się 26 lutego 1924 roku w malowniczym Kazimierzu Dolnym, a swoje życie zakończył 10 listopada 1964 roku w Laosie.

Był on polskim oficerem, który służył w różnych formacjach, w tym w Gwardii Ludowej (GL), Armii Ludowej (AL) oraz Milicji Obywatelskiej (MO). Jego działalność w tej ostatniej organizacji miała istotny wpływ na kształtowanie się porządku w Polsce okresu powojennego.

Życiorys

Kazimierz Gwiazdowicz był synem Michała Gwiazdowicza, który był prominentnym działaczem radykalnego ruchu ludowego. Jego edukacja wstrzymała się w związku z wybuchem II wojny światowej, kiedy to ukończył jedynie dwie klasy gimnazjum w Ciechanowie. W trakcie okupacji, dzięki tajnemu nauczaniu, uzupełnił swoje wykształcenie. Znany był również jako członek Czerwonego Harcerstwa.

Latem 1943 roku, Gwiazdowicz dołączył do Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Gwardii Ludowej (GL). Już wkrótce po tym, kierownictwo Okręgu Płockiego powierzyło mu funkcję dowódcy GL na obszarze powiatu ciechanowskiego. Jesienią tego samego roku został również powołany do Komitetu Powiatowego PPR. W czerwcu 1944 roku mianowano go oficerem wywiadu Armii Ludowej (AL) na Okręg Płocki.

W lipcu 1944 roku, Kazimierz Gwiazdowicz otrzymał zadanie dołączenia do oddziału partyzanckiego, którym dowodził Ignacy Siedlich, znany jako „Czarny”. Razem z nim udał się do Puszczy Myszynieckiej, gdzie brał aktywny udział w licznych akcjach dywersyjno-bojowych, wymierzonych przeciwko jednostkom wojskowym i obiektom okupanta.

Po zakończeniu działań wojennych, pełnił różne funkcje, w tym zastępcę komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Kielcach, osiągając stopień majora. W lutym 1949 roku rozpoczął studia na Studium Dziennikarskim w Akademii Nauk Politycznych (ANP). Od grudnia 1950 roku kształcił się na tym samym kierunku na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był aktywnym członkiem Komitetu Uczelnianego PZPR oraz Zarządu Akademickiego Związku Walki Młodych „Życie”, a także pełnił rolę prezesa Bratniej Pomocy.

W listopadzie 1949 roku rozpoczął pracę w Polskim Radiu, gdzie szybko awansował na kierownika Redakcji Audycji dla Wsi. Od 1962 był też członkiem Zespołu Oświaty i Propagandy Rolniczej Komitetu do spraw Rolnictwa przy KC PZPR, a także aktywnym działaczem Klubu Publicystów Rolnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W październiku 1964 roku, Gwiazdowicz wyjechał do Laosu w charakterze przedstawiciela Polski w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie — 10 listopada tegoż roku utonął w Mekongu. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera B12-10-18).

Kazimierz Gwiazdowicz był uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Orderem Virtuti Militari V klasy (przyznanym 10 lutego 1945), Srebrnym Krzyżem Zasługi (10 października 1945) oraz Krzyżem Walecznych (24 grudnia 1945). W 1965 roku, jego imieniem nazwano Szkołę Tysiąclecia w Żelaznej, w powiecie przasnyskim.


Oceń: Kazimierz Gwiazdowicz

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:16