Rezerwat przyrody Mięćmierz


Rezerwat przyrody Mięćmierz to wyjątkowy florystyczny obszar chroniony, który znajduje się w malowniczej gminie Kazimierz Dolny, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim.

Ten obszar, cenny z punktu widzenia ochrony środowiska, został oficjalnie ustanowiony 20 maja 2023 roku. Decyzję o jego utworzeniu podjęto na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie z dnia 5 maja 2023 roku, które dotyczyło powstania rezerwatu przyrody „Mięćmierz”, a informacja ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego pod numerem 3321 z 2023 roku.

Położenie

Rezerwat przyrody Mięćmierz ma powierzchnię 11,67 ha. Ze względu na bliskość gruntów prywatnych, władze nie zdecydowały się na utworzenie otuliny. Cały obszar chroniony znajduje się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Przełom Wisły w Małopolsce PLH 060045. Częściowo leży również w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Małopolski Przełom Wisły PLB 140006.

Rezerwat składa się z dwóch odrębnych enklaw: Mięćmierz I, która obejmuje teren tzw. „skarpy wiślanej”, oraz Mięćmierz II, położona bardziej na północny wschód, przy Albrechtówce, zawierająca tzw. „suchą dolinkę”. Obszar chroniony dotyczy ewidencyjnego obrębu MęćmierzOkale, które są częścią miasta Kazimierz Dolny, i graniczy bezpośrednio z zabudowaniami Męćmierza oraz Albrechtówki.

Warto dodać, że w bliskim sąsiedztwie rezerwatu znajduje się brzeg Wisły oraz rezerwat przyrody Krowia Wyspa. Pod względem fizycznogeograficznym, obszar ten leży w Małopolskim Przełomie Wisły, na skraju Równiny Bełżyckiej.

Charakterystyka

Celem ochrony w tym rezerwacie przyrody jest zachowanie kserotermicznych siedlisk oraz zespołów roślinnych, które charakteryzują się dużym udziałem gatunków rzadkich i chronionych, a także unikalnych widoków. W związku z tym, typ rezerwatu został określony jako fitocenotyczny, a jego podtyp to zbiorowiska nieleśne. Dodatkowo, w kontekście głównego ekosystemu, klasyfikacja obejmuje łąkowy, pastwiskowy, murawowy oraz zaroślowy, a jako podtyp wymienia się murawy kserotermiczne.

Dominującym typem roślinności na tym obszarze są murawy kserotermiczne z klasy Festuco-Brometea, szczególnie widoczne jest występowanie omanu wąskolistnego (Inuletum ensifoliae), a także muraw okrajkowych klasy Trifolio-Geranietea sanguine. Na terenie rezerwatu stwierdzono obecność ponad 100 gatunków roślin, z czego około 30 objętych jest ochroną prawną. Z tych ostatnich, 15 gatunków znajduje się na Polskiej czerwonej liście roślin kwiatowych i paprotników, a 17 gatunków figuruje na czerwonej liście roślin naczyniowych Lubelszczyzny. Warto odnotować, że 9 gatunków jest pod ścisłą ochroną, natomiast 11 pod ochroną częściową. Wśród najbardziej cennych przedstawicieli flory można wymienić:

  • dzwonek syberyjski,
  • ożanka właściwa,
  • miłek wiosenny,
  • goryczka krzyżowa,
  • zawilec wielkokwiatowy,
  • kostrzewa piaskowa.

Wśród fauny dominują tu bezkręgowce o preferencjach termofilnych lub kalcyfilnych. Szczególnie dobrze rozpoznano pająki, a także licznie występują chrząszcze, gady oraz ssaki. Do gatunków chronionych lub zagrożonych zalicza się: rzadką stonkę (Timarcha rugosa), padalca, zaskrońca zwyczajnego, gryziela stepowego, ślimaka żółtego, godnicę pontyjską oraz gniewosza plamistego.

Ważnym elementem walorów krajobrazowych rezerwatu jest widok na meandrujący bieg Wisły, której dolina w tym miejscu przyjmuje formę wąskiego kanionu o szerokości około 1 kilometra. Na koniec, według informacji aktualnych na maj 2023 roku, rezerwat nie dysponuje obowiązującym planem ochrony ani ustalonymi zadaniami ochronnymi.

Pozostałe obiekty w kategorii "Tereny zielone":

Norowy Dół | Plebani Dół

Oceń: Rezerwat przyrody Mięćmierz

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:14