Kamienice Przybyłów


Kamienice Przybyłów to wyjątkowy zespół architektoniczny z okresu renesansu, który datuje się na rok 1615. Mieści się on na rynku w Kazimierzu Dolnym, a jego styl nawiązuje do budowli charakterystycznych dla włoskiego oraz niderlandzkiego renesansu, lecz jest to nawiązanie w sposób pełen prostoty i naiwności.

Te interesujące kamienice zostały prawdopodobnie wzniesione przez lokalnych muratorów pochodzących z Lublina, wykorzystujących wapień pozyskiwany z okolicznych kamieniołomów. Wyjątkowe elewacje kamienic zdobią bogate płaskorzeźby oraz starannie zaprojektowane attyki, które wzbogacają ich wygląd i nadają im niepowtarzalny charakter. Strome dachy, które są prostopadłe do elewacji, skutecznie odprowadzają wodę opadową w kierunku podwórza, co jest praktycznym rozwiązaniem zastosowanym w ich budowie.

Na zdobionej elewacji kamienic można dostrzec wizerunki postaci świętych, takich jak święty Krzysztof z Dzieciątkiem Jezus na ręku, który przeprawia się przez rzekę, oraz święty Mikołaj w stroju biskupim trzymający pastorał. Warto również zaznaczyć, że właścicielami tych budowli byli bracia Krzysztof i Mikołaj, którzy pochodzili z zamożnej rodziny Przybyłów.

Kolejnym ciekawym obiektem o podobnym stylu jest Kamienica Celejowska, zbudowana dla Bartłomieja Celeja i ulokowana przy ulicy Senatorskiej. Obie kamienice odzwierciedlają bogactwo renesansowego stylu i społecznego statusu ich dawnych właścicieli.

Przypisy

  1. Adam A. Lerue, Album lubelskie. Oddział 2., Warszawa: Zakład Litograficzny Adolfa Pecq & Co., 1858-1859 r.

Oceń: Kamienice Przybyłów

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:8