Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie ogłosił zmiany w procedurach dotyczących wpłat na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Zgodnie z nowelizacją przepisów, od 1 kwietnia 2026 roku wszystkie deklaracje wpłat będą musiały być składane jako dokumenty elektroniczne. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w określonych sektorach mają obowiązek zapoznania się z nowymi zasadami, które znacząco wpłyną na sposób realizacji tych płatności.
W związku z wchodzącymi w życie zmianami, przedsiębiorcy zajmujący się ubojem zwierząt, przetwórstwem żywności, a także rybołówstwem powinni zwrócić szczególną uwagę na nowe regulacje. Ustawodawca wskazuje na konieczność skorzystania z portalu eRolnik, gdzie wszystkie procesy będą odbywać się z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, co ma na celu uproszczenie procedur oraz dostosowanie ich do wymogów cyfryzacji.
Warto zaznaczyć, że od 1 kwietnia 2025 roku dotyczyć to będzie również podmiotów nabywających rośliny oleiste. Obowiązek naliczania opłat, które wynoszą 0,1% wartości netto dla rodzimych funduszy produktów mięsnych oraz 0,2% dla roślin oleistych, będzie obowiązywać przez 14 dni od daty wystawienia faktury. Podmioty te będą także zobowiązane do składania kwartalnych deklaracji, co stanowi dodatkową formę nadzoru nad poprawnością wykonywanych obowiązków wobec KOWR.
Źródło: Urząd Miasta Kazimierz Dolny
Oceń: Nowe zasady dotyczące wpłat na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych
Zobacz Także



