Aktualności

15.09.2011

Promocja książki H.Cieszkowskiej w Kuncewiczówce


W Domu Kuncewiczów z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa
odbędzie się promocja książki
Haliny Cieszkowskiej pt. "Ocalone z niepamięci. (Listy z Londynu)". Współorganizatorem programu jest Polska Fundacja Kościuszkowska. Zapraszamy na 17 września 2011 (sobota), początek spotkania o godz. 17.

o książce:
"...jest wzruszającą opowieścią o losach Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie mogli wrócić do kraju."
W książce zaprezentowano fragmenty 95 listów z Londynu z lat 1947-50 oraz 9 niewysłanych listów z Polski.
Bohaterami są młodzi wówczas ludzie, których połączyła i rozdzieliła wojna. Ona skończyła przed wojną gimnazjum w Warszawie, on przyjechał na wakacje 1939 r. z Wileńszczyzny. Razem pracowali w okupacyjnych warunkach. On wstąpił do konspiracji i zaczął działać w egzekutywie sądu podziemnego KEDYWU Armii Krajowej, aresztowany w 1943 przeszedł przez Pawiak, obozy Auschwitz, Mauthausen-Gusen. Wyzwolony przez armię amerykańską, kończy podchorążówkę i zostaje żołnierzem w Korpusie Andersa. Po demobilizacji osiada w Londynie. Pod koniec lat 60 wyjeżdża do USA, gdzie umiera w wieku lat 56.Ona łączniczka w Powstaniu Warszawskim, potem jeniec wojenny w Stalagu IVb oddział Zeithein w Saksonii. Wraca w maju 1945 do Polski, Studentka UW, planuje wyjazd do Londynu, do którego niestety w ostatnim momencie nie dochodzi do skutku. Ta wzruszająca korespondencja między nimi przybliża losy Polaków, zwłaszcza tych którzy zostali na emigracji i nie mogli wrócić do kraju.
Autentyzm listów mówi o tych sprawach więcej niż niejedno opracowanie historyczne i naukowe.

HALINA CIESZKOWSKA,
urodziła się 13 maja 1921 w Mińsku Litewskim, w polsko-niemiecko-litewsko-rosyjskiej rodzinie inteligenckiej. Mieszkała w Wilnie, Warszawie, a w okresie gimnazjalnym w podwarszawskich miejscowościach (w Falenicy, Józefowie, Klarysewie, Świdrze i Konstancinie).
Czas wojny spędziła w Klarysewie, skąd dojeżdżała do stolicy na tajne komplety (studia historyczne). Na przełomie 1940 i 1941 roku włączyła się w działalność konspiracyjną. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po wojnie ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracowała w szkole, prowadząc także dodatkowe zajęcia teatralne dla młodzieży. Została zwolniona z pracy w latach 80. za antykomunistyczne akcenty w wychowaniu młodzieży. Obecnie bierze czynny udział w życiu kombatanckim, swoje wspomnienia opisuje w artykułach i książkach. jest wieloletnią współpracowniczką Archiwum Ośrodka KARTA. Pisarka.

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>